Wszystkie światła na Wrocław: co warto zobaczyć?

Choć stolicę Dolnego Śląska każdego roku odwiedza 4-5 milionów ludzi, Wrocław to wciąż nie do końca odkryta perła europejskiej turystyki. Jednak wkrótce może się to zmienić – miasto wciąż nie daje o sobie zapomnieć i sprawia, że oczy całego świata zwracają się w jego kierunku. Najpierw, w 2016 roku, Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury, natomiast niedługo potem zorganizował World Games 2017. Wreszcie, w 2018 roku, został okrzyknięty najlepszą europejską destynacją, zdobywając prestiżowy tytuł European Best Destination 2018.

Światowej klasy zabytki

Ale właściwie po co odwiedzić miasto, które pokonało takie turystyczne pewniaki, jak Paryż, Praga czy Lizbona? Co warto we Wrocławiu zobaczyć? Wielbiciele historii odnajdą tu m.in. siedzibę pierwszych Piastów – Ostrów Tumski – wraz z Archikatedrą św. Jana Chrzciciela, a także liczne przykłady światowej klasy gotyckiej architektury, w tym Stary Ratusz stojący na pełnym kolorowych kamieniczek Rynku. Kolejne ważne punkty na mapie miasta to wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia wraz z pobliskim Ogrodem Japońskim, a także monumentalna Panorama Racławicka – ekspozycja cykloramicznego obrazu Bitwa pod Racławicami – szeroka na 114 metrów i wysoka na 15.

Z daleka i z bliska

W pełnej krasie Wrocław można podziwiać z najwyżej położonego tarasu widokowego budowli w Polsce, który znajduje się na 49. piętrze wieżowca Sky Tower. Z lotu ptaka część miasta obejrzymy też, wyruszając w podróż całoroczną koleją gondolową, której trasa biegnie nad Odrą. Na co jeszcze warto rzucić okiem? W stolicy Dolnego Śląska czekają na nas m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z bogatymi zbiorami sztuki polskiej, europejskiej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu, liczne galerie, wrocławskie ZOO, nowoczesny stadion, a także wszechobecne rzeźby małych krasnali, urokliwe kanały oraz ponad 100 mostów.

Niezwykły hostel we Wrocławiu

Ale ciekawe podróże to często także odkrycia kulinarne. Będąc we Wrocławiu, warto wstąpić do restauracji Chwila Moment Coffee & Food na najlepszy deser Wrocławia – w opinii Gości biorących udział w festiwalu restauracyjnym Restaurant Week 2018 – czekoladowy fondant z domowymi lodami o smaku słonego karmelu, pyłkiem pistacjowym i musem malinowym. Restaurację tę mieści niezwykły hostel we Wrocławiu – Fitness Hostel – znajdujący się przy ulicy Sołtysowickiej 15b.